Техогляд та обов’язковий техогляд в Україні: все, що вам потрібно знати
28. 03. 2024

Техогляд та обов’язковий техогляд в Україні: все, що вам потрібно знати

28. 03. 2024

Техогляд в Україні є обов’язковою процедурою для всіх власників автомобілів. Це не тільки вимога законодавства, але й важливий крок для забезпечення безпеки на дорозі та запобігання дороговартісним поломкам. У цій статті ми розглянемо основні аспекти техогляду, нові тренди та регуляторні зміни в галузі, а також наголосимо на важливості цієї процедури для автовласників.

Чому потрібно пройти техогляд та ОТК

В Україні законодавство передбачає обов’язковий техогляд – обов’язковий технічний контроль транспортних засобів (ОТК) – для всіх автомобілів, який повинен бути пройдений через певний період часу після реєстрації автомобіля або попереднього техогляду. Невиконання цієї вимоги може мати серйозні наслідки, включаючи штрафи та скасування реєстрації автомобіля.
Однак, обов’язковий техогляд – це не лише покладена законом вимога, а й важливий етап для забезпечення безпеки на дорозі. Під час техогляду фахівці перевіряють роботу гальмівної системи, стан шин, освітлення та інші елементи автомобіля, що можуть впливати на його безпеку та ефективність. Також, тех огляд авто допомагає попередити дороговартісні поломки, що можуть знизити фінансові витрати на ремонт автомобіля.

 

Заявка на техогляд
 

Процедура техогляду та вимоги

Процедура техогляду включає ретельну перевірку різних систем та компонентів автомобіля. Це включає перевірку гальмівної системи, роботи світлофорів, стану шин, амортизаторів та багато іншого. Фахівці також перевіряють документи на автомобіль, включаючи технічний паспорт та страховий поліс.
Вимоги до техогляду в Україні можуть змінюватися залежно від регіону та типу автомобіля. Тому важливо вивчати актуальні законодавчі вимоги для своєї місцевості. Наприклад:

Регіон Періодичність техогляду Термін дії техоглядового талону
Київ Раз на 1 рік 2 роки
Львівська Раз на 1 рік 1 рік
Харківська Раз на 2 роки 1 рік
Одеська Раз на 1 рік 2 роки
Дніпро Раз на 2 роки 1 рік
Запоріжжя Раз на 1 рік 2 роки
Херсонська Раз на 1 рік 1 рік

 

Також треба відзначити, що талон має обмежений строк дії, після якого потрібно пройти повторний техогляд.

Нові тренди та регуляторні зміни в галузі техогляду

Останні роки принесли деякі нові тренди та регуляторні зміни в галузі техогляду в Україні. Одним з таких трендів є впровадження електронних систем запису техогляду. Це дозволяє автовласникам зручно відстежувати терміни техогляду та отримувати нагадування про необхідність його проходження.

Також варто зазначити, що уряд впроваджує нові регуляторні зміни з метою поліпшення якості техогляду та забезпечення більшої безпеки на дорозі. Це може включати суворіші вимоги до перевірки екологічних показників автомобілів та використання спеціалізованого обладнання для більш точної діагностики.

 

Різні типи транспортних засобів разом з відповідними періодами техогляду для кожного типу

Тип транспортного засобу Періодичність техогляду
Легкові автомобілі (до 8 років) Раз на 2 роки
Легкові автомобілі (від 8 років) Раз на 1 рік
Мотоцикли Раз на 1 рік
Вантажні автомобілі (до 3,5 тонн) Раз на 1 рік
Вантажні автомобілі (понад 3,5 тонн) Раз на 6 місяців

 

Таким чином, в Україні найчастіше необхідно проходити техогляд для вантажних автомобілів вантажопідйомністю понад 3,5 тонни – 1 раз на півроку, а найрідше техогляд для легкових автомобілів до 8 років – 1 раз на 2 роки.

Невиконання обов’язкового техогляду автомобіля може мати серйозні наслідки як для власника автомобіля, так і для інших учасників дорожнього руху. Ось детальніші наслідки, які можуть виникнути в результаті невиконання обов’язкового техогляду:

 1. Порушення законодавства: У багатьох країнах, в тому числі в Україні, обов’язковий техогляд є законодавчою вимогою. Невиконання цієї вимоги може призвести до порушення закону, яке може мати штрафні санкції, включаючи великі грошові штрафи, втрату права керування автомобілем або навіть конфіскацію автомобіля.
 2. Небезпека для безпеки дорожнього руху: Техогляд є важливим механізмом для забезпечення безпеки дорожнього руху. Під час техогляду перевіряються робота гальм, світлові сигнали, стан покришок, амортизаторів та інші важливі компоненти автомобіля. Невиконання обов’язкового техогляду може призвести до виходу на дорогу транспортних засобів, які мають технічні несправності, що загрожують безпеці інших учасників дорожнього руху.
 3. Збільшений ризик аварій: Несправний автомобіль може стати причиною дорожньо-транспортних пригод. Неправильно працюючі гальма, несправні світлові сигнали або зношені покришки можуть знизити контроль над автомобілем і призвести до аварій, які можуть мати серйозні наслідки для водія, пасажирів та інших учасників дорожнього руху.
 4. Погіршення екологічної ситуації: Техогляд також включає перевірку викидів автомобіля. Несправний автомобіль може мати викиди, які перевищують норми, що призводить до забруднення навколишнього середовища. Невиконання обов’язкового техогляду сприяє поширенню автомобілів з високими рівнями викидів, що може погіршити екологічну ситуацію і негативно вплинути на якість повітря.
 5. Втрата гарантії і страхового покриття: Багато виробників автомобілів встановлюють умови гарантії, які передбачають обов’язковий техогляд та вчасне проведення регулярного обслуговування. Якщо власник автомобіля не виконує обов’язковий техогляд, це може призвести до втрати гарантійного покриття. Крім того, у багатьох випадках страхові компанії також можуть відмовити у виплаті страхового відшкодування в разі виникнення аварії або іншої шкоди, якщо автомобіль не мав вчасний техогляд.

Ці наслідки нагадують, наскільки важливо дотримуватись обов’язкового техогляду автомобіля. Регулярна перевірка технічного стану автомобіля не тільки сприяє збереженню безпеки дорожнього руху, але і виключає багато можливих проблем і негативних наслідків, які можуть виникнути в результаті недбалого ставлення до цього процесу.

Яка різниця між техоглядом і обов’язковим техоглядом?

Обов’язковий технічний огляд транспортних засобів або обов’язковий технічний контроль (ОТК) відрізняється від звичайного технічного огляду авто (ТО автомобіля) тим, що ОТК є законодавчою вимогою, яка обов’язкова для всіх власників транспортних засобів певного віку або певної категорії. Основні відмінності між ними можуть включати таке:

 • Обов’язковість: ОТК автомобілів є обов’язковим і вимагається законом. Власники транспортних засобів повинні регулярно проходити ОТК згідно з встановленими строками і умовами. Звичайний технічний огляд ТЗ, з іншого боку, може бути добровільним і залежить від бажання власника авто здійснювати перевірку його технічного стану.
 • Частота: ОТК має встановлені строкові інтервали, зазвичай річні, протягом яких власник повинен пройти огляд. Звичайний технічний огляд може бути проведений за бажанням власника, без обмежень часових рамок.
 • Вимоги: ОТК зазвичай має більш жорсткі вимоги до технічного стану транспортного засобу. Воно орієнтоване на перевірку безпечності та дотримання стандартів, що встановлені відповідними органами чи законодавством. Звичайний технічний огляд автомобіля може бути менш жорстким і частіше включає перевірку елементів, які не є безпосередньо пов’язаними з безпекою.
 • Документація: Після успішного проходження ОТК видається офіційний документ, що підтверджує виконання обов’язкового огляду. Цей документ може бути необхідним для реєстрації або продовження страховки транспортного засобу. У випадку звичайного технічного огляду така документація може бути не вимагатись або мати менший офіційний статус.

Важливо зазначити, що відмінності між обов’язковим технічним оглядом транспорту та звичайним технічним оглядом можуть варіюватися в залежності від законодавства та правил, що діють у конкретній країні або регіоні. Рекомендується ознайомитись з місцевими законодавчими актами та правилами, щоб отримати точну інформацію про вимоги технічного огляду транспорту в вашій конкретній локації.

Розуміння технічних вимог та необхідності обов’язкового техогляду транспортних засобів (ОТК) є важливим для власників автомобілів. Обов’язковий техогляд є процедурою перевірки безпеки та відповідності транспортного засобу встановленим нормам та стандартам. Цей процес виконується відповідно до законодавства і має на меті забезпечити безпеку дорожнього руху.

Проведення обов’язкового техогляду має кілька важливих переваг:

По-перше, він допомагає виявити можливі технічні проблеми автомобіля, які можуть стати причиною аварій або небезпеки на дорозі. Завдяки регулярному проведенню ОТК, власники автомобілів мають можливість вчасно виявити та усунути несправності, що сприяє підвищенню рівня безпеки на дорозі.
По-друге, обов’язковий техогляд є обов’язковою вимогою для проходження державної реєстрації автомобіля та оформлення страховки. Відсутність ОТК може призвести до проблем з отриманням необхідних документів та реєстрації транспортного засобу. Для багатьох страхових компаній, проведення обов’язкового техогляду є передумовою для укладання договору страхування автомобіля.

Законодавство, регламентуюче проведення обов’язкового техогляду, піддане постійним змінам і оновленням. Регулярні зміни в законодавстві, що стосуються обов’язкового техогляду, зумовлені постійною необхідністю адаптації до нових вимог безпеки та технологічних стандартів. В останні роки в Україні спостерігаються деякі регуляторні зміни в галузі техогляду, спрямовані на поліпшення системи перевірки транспортних засобів.

Власники автомобілів повинні бути уважними до змін в законодавстві та вчасно проходити обов’язковий техогляд. Це не лише забезпечує безпеку на дорозі, але й допоможе уникнути неприємностей та проблем з оформленням документів і страхуванням.

Отже, обов’язковий техогляд транспортних засобів є необхідною процедурою для всіх власників автомобілів. Він допомагає забезпечити безпеку на дорозі, викриваючи можливі технічні проблеми та сприяючи додержанню норм та стандартів. Регулярне проходження обов’язкового техогляду є важливим елементом відповідального автовласника та вкладається в загальну систему безпеки дорожнього руху.

Висновок: Техогляд та обов’язковий техогляд є невід’ємною частиною життя автовласників в Україні. Ця процедура не тільки виконує законодавчі вимоги, але й є важливим етапом для забезпечення безпеки на дорозі та запобігання дороговартісним поломкам. Нові тренди та регуляторні зміни в галузі техогляду впливають на якість процедури та забезпечують більшу ефективність. Тому, як автовласникам, варто бути в курсі останніх змін і регулярно проходити техогляд, щоб зберегти безпеку на дорозі та економити кошти на ремонт автомобіля.

Часті питання про техогляд та обов’язковий техогляд:

Чи потрібен техогляд на легковий автомобіль?

Так, згідно з останніми змінами в законодавстві, легкові автомобілі в Україні повинні проходити технічний огляд. Власники легкових автомобілів, які використовують свій транспортний засіб виключно для особистих цілей, повинні пройти технічний огляд не пізніше ніж через 4 роки після дати першої реєстрації, а після цього — кожні 2 роки. Якщо ж автомобіль використовується для комерційних перевезень, наприклад у службі таксі, техогляд потрібно проходити щорічно.

Чи потрібен техогляд на бус?

Так, техогляд для бусів в Україні є обов’язковим, якщо бус (мікроавтобус) використовується для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку.

Які автомобілі повинні проходити техогляд?

Зараз в Україні обов’язкове проходження техогляду необхідне для вантажівок, автобусів, вантажно-пасажирських автомобілів, таксі, тракторів, комерційної та спеціалізованої техніки.

Які авто не пройдуть техогляд?

Не пройдуть техогляд в Україні такі авто:

 • Авто, які побували в серйозних ДТП та отримали значні пошкодження.
 • Авто зі зміненою конструкцією, наприклад, з тонованим склом, нестандартними фарами, вихлопною системою тощо.
 • Авто старше 15 років, які не відповідають екологічним нормам викидів шкідливих речовин.
 • Розмитнені “євробляхи”, які не мають відповідного сертифікату щодо викидів.
 • Авто, які не використовуються на загальних дорогах, або мають об’єм двигуна, що не перевищує 125 куб см, або електродвигуном потужністю до 4 кВт.

Чи потрібно проходити техогляд при зміні власника?

Так, при зміні власника автомобіля потрібно проходити позачерговий техогляд протягом 10 днів після того, як його перереєстрували на ім’я нового власника. Це одна з умов для отримання свідоцтва реєстрації транспортного засобу.

Чи можна пройти техогляд по техпаспорту?

Так, можна пройти техогляд по техпаспорту, якщо у вас є також паспорт громадянина України (для представника) та довіреність на право проходження техконтролю (для фізичної особи) або копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (для юридичної особи). Ці документи необхідні для підтвердження права власності на транспортний засіб та його реєстрації.

Законодавчі документи про технічний огляд автомобілів:

Закон про дорожній рух
Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Правил технічного огляду транспортних засобів”

Новини
Всі новини
Чотири моделі за $6,000 з надійною автоматичною коробкою передач (АКПП) Чотири моделі за $6,000 з надійною автоматичною коробкою передач (АКПП)

Українські автомобілісти при купівлі вживаного автомобіля насамперед цінують його довговічність. Багато...

Нова ера реєстрації транспортних засобів Верховна Рада готує три нові законопроєкти Нова ера реєстрації транспортних засобів Верховна Рада готує три нові законопроєкти

В Україні готуються до розгляду три нові законопроєкти, які мають на...

Оптимізація і Підвищення Прозорості в Сфері Технічного Контролю Транспорту: Проєкт Постанови Кабінету Міністрів України Оптимізація і Підвищення Прозорості в Сфері Технічного Контролю Транспорту: Проєкт Постанови Кабінету Міністрів України

Проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до постанов Кабінету...

Новини
Всі новини
Чотири моделі за $6,000 з надійною автоматичною коробкою передач (АКПП) Чотири моделі за $6,000 з надійною автоматичною коробкою передач (АКПП)

Українські автомобілісти при купівлі вживаного автомобіля насамперед цінують його довговічність. Багато...

Нова ера реєстрації транспортних засобів Верховна Рада готує три нові законопроєкти Нова ера реєстрації транспортних засобів Верховна Рада готує три нові законопроєкти

В Україні готуються до розгляду три нові законопроєкти, які мають на...

12 марок авто, які ламаються вдвічі частіше, ніж звичайна машина 12 марок авто, які ламаються вдвічі частіше, ніж звичайна машина

Надійність є ключовим фактором при виборі автомобіля, незалежно від того, чи...